W miniony grudniowy czwartek uczniowie klasy 2b i 2c wyruszyli do Krakowa i za cel obrali sobie miejsce pamięci, jakim jest Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera. Pragnęliśmy osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób i wejść do symbolicznej „arki ocalonych”. Podczas lekcji muzealnej i zwiedzania wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-1945” poznawaliśmy losy polskich i żydowskich mieszkańców miasta w czasie II wojny światowej. Wędrowaliśmy przez wojenny Kraków. Idąc wybrukowanymi ulicami między innymi odwiedziliśmy fotografa i zobaczyliśmy autentyczny fotoplastykon działający niegdyś przy ulicy Szczepańskiej. Potem wsiedliśmy do tramwaju, przez okna którego mogliśmy obejrzeć film z życia miasta. Na Dworcu PKP mieliśmy okazję zobaczyć przejazd słynnego wagonu spalinowego „Lux-Torpeda”, a przez okno mrocznej piwnicy obserwowaliśmy uliczną łapankę. Przeszliśmy również przez ciasny labirynt getta ze znajdującym się w nim mieszkaniem żydowskim, by potem wraz jego mieszkańcami znaleźć się w obozie w Płaszowie.
Na koniec znaleźliśmy się w „Sali wyborów” – symbolu etycznych dylematów i postaw
w czasie wojny.

Tego dnia mogliśmy dotknąć historii i poczuć emocje mieszkańców miasta okresu wojny na pamiątkę zabierając ze sobą „dokumenty czasu” z pieczęciami z kluczowych momentów dla historii miasta.

Spacerem przez zaśnieżony Kazimierz dotarliśmy na krakowski Rynek, gdzie poczuliśmy świąteczny klimat kosztując specjały Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz podziwiając Szopki prezentowane na estradzie Jarmarku.