„Pytasz się synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.”
                                            Antoni Słonimski „Polska”

W dniu dzisiejszym nasza społeczność szkolna zebrała się, by wspólnie celebrować 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
To szczególne wydarzenie uczciliśmy podczas uroczystej akademii przygotowanej przez Panie Profesor Annę Olszewską i Magdalenę Bujak oraz uczniów naszego Liceum. Jak co roku ten dzień obchodzimy w atmosferze radości oraz dumy z tych, którzy przed laty walczyli o niepodległą Polskę. Wyjątkowego charakteru szkolnym obchodom Święta Niepodległości nadały recytacje wierszy oraz śpiewy. Własne interpretacje utworów patriotycznych  zaprezentowały uczennice: Julia Górska, Gabriela Mol, Anna Pach oraz trio w składzie Kamila Mrówka, Nikola Nijaki i Julia Wróbel.

Rozważaliśmy również symbolikę daty 11 listopada 1918 r. w kontekście słów Pani Dyrektor Agnieszki Foszcz dotyczących wolności, niepodległości i demokracji.

W drugiej części uroczystości podążaliśmy śladami wielkiej historii po Tarnowie, bo to właśnie w naszej małej ojczyźnie proces rozbrajania wojsk zaborców rozpoczął się najwcześniej. Przypomnieliśmy, że dzień 31 października uchwałą Rady Miejskiej stał się świętem miasta Tarnowa, zwanym Pierwsze Niepodległe.
Przygotowana przez uczniów prezentacja przeniosła nas na ulice Tarnowa, gdzie w wielu miejscach można odnaleźć odwołania do pamiętnych chwil związanych z odzyskiwaniem niepodległości. Pomniki, pamiątkowe tablice i budynki oraz postać Tadeusza Tertila, zwanego Burmistrzem Niepodległości, pokazują, że Tarnów nie zapomina o swej historii i chlubi się tym, że podtrzymywał ducha w narodzie. I my jesteśmy dumni, że przyszło nam się uczyć w Tarnowie – Pierwszym Niepodległym i wołamy za słowami poety Antoniego Słonimskiego:

„Ach, jakże (…) nie mówić, o tych dniach radości,
o tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze,
szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.” 
                                                                                   Antoni Słonimski „Niepodległość”

Podniosłą atmosferę świętowania dopełniło wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, które na stałe wpisały się w polską tradycję.