Słoneczną jesienną środę klasa 1a spędziła w Krakowie, stąpając szlakami królewskich orszaków, podążających niegdyś do Grodu Kraka.

Nasze wyjątkowe zwiedzanie rozpoczęliśmy na Placu Matejki, dokładnie przed kościołem św. Floriana, w miejscu, w którym witano monarchę. Natomiast Królewski orszak przejeżdżał wśród pozdrowień i radosnych okrzyków poddanych przez Barbakan i Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą na Wawel.

W drodze podziwialiśmy największe cuda Starego Miasta. Zostaliśmy również zaproszeni do domu Jana Długosza. Najstarsza część budynku powstała w początkach XIV wieku. Wówczas w budynku mieściła się łaźnia królewska, później nazywana Łaźnią Jagiełły. W drugiej połowie XIX wieku w parterowej izbie tego domu mieszkał i pracował rzeźbiarz Franciszek Wyspiański. Dzieciństwo i lata szkolne spędził tam jego syn Stanisław, poeta, dramaturg i malarz.

Wielkie wrażenie wywarł na nas Zamek Królewski na Wawelu oraz wspaniała Katedra z Dzwonem Zygmunta.

Zadowoleni zatrzymaliśmy się na pyszne ciastko w uroczej kawiarni. Planując kolejną wycieczkę wróciliśmy do Tarnowa:).