Tutaj jesteś: Artykuł - Przystanek Korczak 2012
Przystanek Korczak 2012

Cele projektu:

• Przybliżanie uczniom oraz rodzicom uczniów sylwetki Patrona V Liceum Ogólnokształcącego Janusza Korczaka, jego życia, twórczości oraz działalności;

• Popularyzacja wśród uczniów V Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniów innych tarnowskich szkół myśli pedagogicznej Janusza Korczaka;

• Rozwijanie artystycznych (teatralnych, literackich, plastycznych) zainteresowań i zdolności młodzieży w myśl zasad wychowawczych Janusza Korczaka;

• Rozwijanie pedagogicznych zainteresowań uczniów inspirowanych życiem i działalnością Janusza Korczaka;

• Upowszechnianie twórczości o tematyce wychowawczej autorstwa Janusza Korczaka;

• Promowanie młodych talentów oraz rozbudzanie postawy twórczej uczniów poprzez działania artystyczne i naukowe;

Lp.
Działania
Koordynator

1.

Warsztaty dramy przeznaczone będą dla uczniów V LO. Uczniowie będą tworzyć scenki dramowe oraz etiudy teatralne inspirowane cytatem z tekstu Janusza Korczaka:
I. Warsztat Jesteśmy – żyjemy (…)

II. Warsztat Jesteśmy –czujemy (…)
III. Warsztat Jesteśmy – cierpimy (…).

Założeniem warsztatów jest inspirowanie uczestników do ekspresyjnego wyrażania i nazywania problemów współczesnej młodzieży.

I 2012

2.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Konkurs plastyczny będzie miał charakter ogólnopolski i przeznaczony będzie dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Szczegóły konkursu zostaną opracowane
w osobnym regulaminie.

I 2012
VI 2012

mgr Magdalena Bujak
mgr Magdalena Kotecka
mgr Katarzyna Skórska

3.

Wielkie Czytanie Korczaka

Wielkie Czytanie Korczaka będzie spotkaniem, na które zaproszeni zostaną uczniowie i nauczyciele
V LO oraz innych szkół z Tarnowa i okolic (szczególnie z placówek, których patronem również jest Janusz Korczak), nauczyciele emerytowani, absolwenci V LO, rodzice uczniów, przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnowa, mediów, instytucji kultury, itd. Każdy z uczestników odczyta przygotowany przez organizatorów fragment tekstu Janusza Korczaka.

31 I 2012

mgr Urszula Bednarska
mgr Renata Kozioł

4.

5.

Dzień Patrona

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie program artystyczny przygotowany w oparciu
o cele projektu z udziałem
uzdolnionych uczniów V LO.

10 II 2012

mgr Małgorzata Matras

6.

Quiz o Januszu Korczaku – Patronie V LO

Wśród uczniów V LO przeprowadzony zostanie konkurs wiedzy o Januszu Korczaku.

Gazetka Szkolna
kl. III c

7.

Akcja Latawce i marzenia

Na boisku „Błękitni” zorganizowane zostanie spotkanie uczniów LO pod hasłem „Latawce
i marzenia”. Tym samym V LO weźmie udział
w Międzynarodowym Święcie
Kites and Dreams

mgr Marcin Zaród

Boisko „Błękitni”

8.

Szkolny Konkurs Poświęcony Januszowi Korczakow
i (na podstawie książki E. Dauzenrotha, Janusz Korczak. Życie dla dzieci, WAM 2012)

IV 2012

ks. mgr Rafał Zieliński COr

9.

Konferencja naukowa pod hasłem
Czy Korczak używałby Facebooka?

Zrealizowany zostanie panel dyskusyjny
z udziałem dziennikarzy, socjologów, przedstawicieli placówek korczakowskich, zaprezentowane zostaną filmy o powstaniu
i działaniu Facebooka. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki (Zalajkuj wiedzę – wykorzystanie Facebooka w nauczaniu)

IV 2012

mgr Marcin Zaród

Sala Lustrzana

10.

Spektakl teatralny „Król Maciuś I”

Młodzież przygotuje spektakl teatralny oparty na tekście Janusza Korczaka. Zostanie on zaprezentowany uczniom V LO oraz wychowankom Domu Dziecka nr 1 im. J. Korczaka w Tarnowie.

IV-V 2012

kl. II b

V LO,
Dom Dziecka

11.

III. Warsztaty dramy dla uczniów V LO pod hasłem: Jesteśmy – żyjemy, czujemy, cierpimy.

VI 2012

12.

Konferencja naukowa

Uczniowie oraz nauczyciele V LO przygotują wykłady na temat, pracy, działalności i życia Janusza Korczaka. Zostaną one zaprezentowane zaproszonym uczniom tarnowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

X 2012

mgr Bogusława Kosarzycka