Tutaj jesteś: Artykuł - Biblioteka

Opiekun Biblioteki: mgr Katarzyna Skórska

Godziny pracy:

Nowości w Bibliotece:

Matuszkiewicz Irena: "Dziewczyny do wynajęcia"
Matuszkiewicz Irena: "Gry nie tylko milosne"
Szwaja Monika: "Jestem nudziarą"
Nurowska Maria: "Rosyjski kochanek"
Lynch Sarah-Kate: "Dom córek"
Carrol Jonathan: "Kraina Chichów"
Allende Isabel: "Ewa Luna"
Dali Salvador: "Moje sekretne życie"
Greeley Andrew M.: "Pan tańca"
Parsons Tony: "Mężczyzna i chłopiec"
Senate Melissa: "Znowu randka"
Revay Theresa: "Biała wilczyca"

O Bibliotece!

Biblioteka jest ważnym centrum informacji szkoły. Staramy się, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły.

Zbiory naszej biblioteki to książki, czasopisma i inne dokumenty gromadzone pod kątem potrzeb nauczycieli i uczniów.
Biblioteka oferuje  księgozbiór podręczny ( encyklopedie, słowniki, albumy i atlasy), ułożony działami  przedmiotowymi.
Wypożyczalnia oferuje lektury dla wszystkich klas liceum, książki młodzieżowe, popularnonaukowe oraz literaturę piękną.

Zbiory biblioteki obejmują także podstawy programowe obowiązujące w  programy nauczania niezbędne do realizacji szkolnego zestawu programów nauczania.
Biblioteka posiada także zbiór dokumentów elektronicznych w postaci płyt CD, DVD. Biblioteka posiada około 5.839 książek. Staramy się wzbogacać zbiory systematycznie i na bieżąco.

Biblioteka posiada 2 stanowiska komputerowe, z dostępem do Internetu. Jeden oddano do dyspozycji uczniów. Dzięki temu  mogą oni korzystać z informacji zawartych  w sieci, edytorów tekstu, tworzyć własne prezentacje multimedialne.
Drugi oddano do dyspozycji bibliotekarza. Zbiory biblioteczne zostały skomputeryzowane
Udostępnianie zbiorów odbywa się przy pomocy programu komputerowego Mol 2000.

Działy księgozbioru w bibliotece szkolnej

W Bibliotece dowiesz się:

1. Jakie ma znaczenie zastosowanie podziału księgozbioru biblioteki na poszczególne działy,
2. Jakie podksięgozbiory posiada nasza biblioteka,
3. Jakich autorów i jakie tytuły możesz odszukać na półkach w interesującym dla siebie dziale.

Zastosowanie podziału na działy:

-  ułatwienie bibliotekarzowi/ czytelnikowi (gdy ma wolny dostęp do półek)  wyszukania określonej książki,
-  pomoc w szybkim zorientowaniu się co do posiadania wskazanego tytułu lub autora oraz wizualne określenie stanu obecnego zainteresowania   poszczególnymi tytułami,
-  pomoc w usprawnieniu aktualizacji księgozbioru,
-  zapewnienie ładu chronologicznego i rzeczowego na półkach oraz utrzymanie estetyki.

Uczniu powinieneś:

-  znać reguły dotyczące ustawiania książek w poszczególnych działach,
-  wiedzieć, czemu służy podział na działy,
-  potrafić uzasadnić, dlaczego wyodrębniony jest dział lektur,
-  umieć odpowiedzieć, dlaczego niektóre tytuły książek mogą znajdować się w kilku działach,
- umieć wymienić nazwiska popularnych pisarzy i przyporządkować ich dorobek pisarski do odpowiadających im działów literatury w szkolnej bibliotece.

ZAINTERESOWANIA CZYTELNICZE UCZNIÓW V LO

Uczniowie naszej szkoły mimo licznych zajęć pozalekcyjnych (językowych, sportowych, muzycznych, kółek przedmiotowych czy wolontariatu) sięgają po książki. Przeważająca część młodzieży czyta dla przyjemności lub z przymusu szkolnego. 25% przyznaje się do czytania lektur w całości. Pozostali czytają wybrane, wolą lektury z opracowaniem lub czytają tylko streszczenia. Spora część młodzieży twierdzi, że brakuje jej wolnego czasu na czytanie dla przyjemności i zwykle więcej czyta w wakacje.

Wybierając książki uczniowie kierują się głównie jej tematyką, ewentualnie autorem, a nie modą czytelniczą. Rozmowy o książkach prowadzą przede wszystkim z kolegami i nauczycielami. Młodzież dociera do książek głównie za pośrednictwem bibliotek -74 %. Pożyczają także książki od znajomych lub kupują w księgarni, niewiele osób zamawia przez Internet.

Jak się okazuje, nasi uczniowie najbardziej lubią czytać książki o tematyce przygodowej, kryminały i romanse. Uczniowie wybierali również poezje, horrory, fantastyczno-naukowe, obyczajowe, wojenne, historyczne, młodzieżowe, psychologiczne, detektywistyczne.

Wśród ulubionych autorów dominowali Paulo Coelho, Andrzej Sapkowski, Andrzej Pilipiuk, Stephen King, Katarzyna Grochowa, Monika Szwaja, Stephenie Meyer. Po za tym wymieniano: Jacka Piekarę, Stiega Larsona, Anne Rice, Carlosa Ruiza Zafóna, Lisę See, Meg Cabot, Charlesa Bukowskiego, Marka Krajewskiego, Wojciecha Cejrowskiego, Denise Mine, Tess Gervitsen, Harlana Cobena, Agatę Christie. Połowa ankietowanych twierdzi, że nie ma ulubionego autora. Wskazywani autorzy w wielu przypadkach byli autorami ich ulubionych książek.