Uczniowie naszej szkoły mimo licznych zajęć pozalekcyjnych (językowych, sportowych, muzycznych, kółek przedmiotowych czy wolontariatu) sięgają po książki. Przeważająca część młodzieży czyta dla przyjemności lub z przymusu szkolnego. 25% przyznaje się do czytania lektur w całości. Pozostali czytają wybrane, wolą lektury z opracowaniem lub czytają tylko streszczenia. Spora część młodzieży twierdzi, że brakuje jej wolnego czasu na czytanie dla przyjemności i zwykle więcej czyta w wakacje.

Wybierając książki uczniowie kierują się głównie jej tematyką, ewentualnie autorem, a nie modą czytelniczą. Rozmowy o książkach prowadzą przede wszystkim z kolegami i nauczycielami. Młodzież dociera do książek głównie za pośrednictwem bibliotek -74 %. Pożyczają także książki od znajomych lub kupują w księgarni, niewiele osób zamawia przez Internet.

Jak się okazuje, nasi uczniowie najbardziej lubią czytać książki o tematyce przygodowej, kryminały i romanse. Uczniowie wybierali również poezje, horrory, fantastyczno-naukowe, obyczajowe, wojenne, historyczne, młodzieżowe, psychologiczne, detektywistyczne.

Wśród ulubionych autorów dominowali Paulo Coelho, Andrzej Sapkowski, Andrzej Pilipiuk, Stephen King, Katarzyna Grochowa, Monika Szwaja, Stephenie Meyer. Po za tym wymieniano: Jacka Piekarę, Stiega Larsona, Anne Rice, Carlosa Ruiza Zafóna, Lisę See, Meg Cabot, Charlesa Bukowskiego, Marka Krajewskiego, Wojciecha Cejrowskiego, Denise Mine, Tess Gervitsen, Harlana Cobena, Agatę Christie. Połowa ankietowanych twierdzi, że nie ma ulubionego autora. Wskazywani autorzy w wielu przypadkach byli autorami ich ulubionych książek.